امیدواریم که اکنون کمکی در افزایش سطح آگاهی شمادر خصوص سمعک و استفاده از آن کرده باشیم و آماده این شده باشید تا نگرانی های خود را در رابطه با افت شنوایی و سمعک عنوان کنید.از انگیزه ایجاد شده استفاده کنید و گام بعدی را بر دارید چرا که هر چه بیشتر در این خصوص تعلل کنید پذیرش سمعک برای شما دشوارتر خواهد بود

راه هایی برای بهتر شنیدن:

امیدواریم که اکنون کمکی در افزایش سطح آگاهی شمادر خصوص سمعک و استفاده از آن کرده باشیم و آماده این شده باشید تا نگرانی های خود را در رابطه با افت شنوایی و سمعک عنوان کنید.از انگیزه ایجاد شده استفاده کنید و گام بعدی را بر دارید چرا که هر چه بیشتر در این خصوص تعلل کنید پذیرش سمعک برای شما دشوارتر خواهد بود
راهنمایی های ما برای بهتر شنیدن از طریق گام های بعدی صورت می پذیرد
در زیر لیستی از نکاتی است که لازم است در نظر گرفته و برای آنها برنامه ریزی شود:
پیدا کردن متخصص سرشناس:
این شخص می تواند یک شنوایی شناس باشد یا یک تجویز کننده سمعک، یا متخصص گوش و حلق و بینیو یا متخصص امراض گوش. معمولا در ابتدا یک تست شنوایی بدون هیچ هزینه ای از شما گرفته می شود اما بهتر است پیش از انجام تست از بدون هزینه بودن آن مطمئن شوید.
برای تست شنوایی وقت ملاقات بگذارید:
گوش های شما توسط متخصص شنوایی شناس مورد معاینه قرار خواهد گرفت تا علل فیزیکی و احتمالی ممکن مورد معاینه قرار گیرند عللی همچون تجمع موم گوش، عفونت و … . تست شنوایی برای ارزیابی توانایی گوش شما در تشخیص صداهای مختلف در فرکانس های متفاوت صورت می گیرد . کل فرآیند در حدود یک ساعت به طول می انجامد بدون هیچ گونه درد و ناراحتی و این وضعیت به متخصص شنوایی شما کمک می کند تا مناسب ترین را ه کار را متناسب با نیازهای شنیداری شما پیدا کند.هر سوالی که دارید بپرسید و سعی کنید بسیار آرام و راحت باشید . هر چه متخصص شنوایی شما بیشتر در باره شما بداند راحت تر به شما کمک خواهد کرد.
سمعک خود را انتخاب کنید
بسته به نتیجه تست شنوایی شما، متخصص شنوایی بهترین راهکار مناسب را متناسب با نیازهای فردی به شما پیشنهاد خواهد کرد. در خصوص راه های موجود تحقیق و بررسی کنیدحتی می توانید سمعک ها را با یکدیگر مقایسه کنید . گاهی لازم است تا با بیمه درمانی خود هماهنگ کنید و میزان هزینه ای که بیمه متقبل می شود را بدانید.متخصص شنوایی شناس شما بهتر از همه می داند که راه کار مناسب کدام است اما تصمیم نهایی به عهده خود شماست .
ساختنقالب سمعک
در صورت انتخاب سمعک داخل گوشی،لازم است تا قالب گوشمتناسب با ساختار گوش شما ساخته شود. که در واقع شبیه سازی کامل کانال گوش است. قالب گوش شما به سازندگان سمعک ارسال می شودتا سمعک شما مطابق با قالب طراحی شود. در این جا قالب گوش با دقت بسیار طی چند روز ساخته می شود.
برنامه ریزی برای فیتینگ
ملاقات بعدی شما با متخصص شنوایی شناس برای تنظیم سمعک خواهد بود تنظیمات سمعک با کمک کامپیوتر بر اساس اودیوگرام و نظرات شخصی شما صورت می پذیرد. متخصص شنوایی شناس شما نحوه عملکرد سمعک را به شما آموزش خواهد داد و اینکه در محیط های مختلف چگونه به بهترین نحو ممکن بشنوییم.همچنین نحوه قرار دادن و گذاشتن سمعک نگهداری و تمیز کردن آنرا خواهید آموخت.
مراجعات بعدی
سمعک خود را برای چند روز در محیط اطراف به طور منظم بر گو ش های خود قرار دهید. ممکن است مایل به یادداشت برداری و ثبت احساسات خود از شنیدن صداها باشید. بر اساس اینکه چگونه صداهای اطراف را در روز می شنوید. متخصص شنوایی در صورت نیاز تنظیمات اضافی را بر روی سمعک انجام خواهد داد.
از شنیدن دوباره صداها لذت ببرید:
عادت به شنیدن صداها از طریق سمعک اندکی زمانبر است و به صبر و شکیبایی نیاز دارد. احتمالا باید یاد بگیرید تا صداهای ناخواسته را نشنوید دقیقا همان عادتی که در حین شنیدن صداها ی طبیعی داشتید. مهم است که واقع بین باشید و انتظار ۱۰۰ درصد شنوایی در هر موقعیتی را نداشته باشید. اگر انتخاب شما سمعک زیمنس باشدمی توانید از برنامه eArena برای شنوایی بهتر استفاده کنید، یک DVD آموزش شنوایی که به شما کمک خواهد کرد تا از سمعک خود در حداقل زمان ممکن لدت ببرید.

نکاتی کارآمد در انتخاب سمعک مناسب:

نکاتی کارآمد در انتخاب سمعک مناسب:

همانطور که می دانید سمعک یک وسیله با تکنولوژی یا فن آوری بالاست. در عین حال سمعک یک وسیله پزشکی است و نمی تواند توسط افراد عادی تجویز گردد. در همه جای دنیا سمعک را شنوایی شناس یا ادیولوژیست برای افراد کم شنوا تجویز و تنظیم می کنند. سمعک ها دارای انواع مختلف از نظر شکل ظاهری، فن آوری و امکانات می باشند. انتخاب سمعک بایستی توسط افراد حرفه ای و طبق یک الگوریتم خاص صورت پذیرد. در این روش نوع و میزان کم شنوایی و همچنین کلیه شرایط ادیولوژیکی فرد متقاضی مهمترین عامل انتخاب است. همچنین نیازها و احتیاجات، روابط روزانه، شغل و کلیه مسائلی که ممکن است روی انتخاب سمعک تأثیر بگذارد مورد توجه قرار می گیرد. یک عامل مهم دیگر که بسیار مهم است دیدگاه فرد از نظر روانی به افت شنوایی خود است. در این مرحله از نظر روانشناسی افراد مورد بررسی قرار می گیرند. بطور کلی افراد دارای دو دیدگاه هستند یا سمعک را بعنوان مشکل تلقی می کنند و با اکراه با آن کنار می آیند یا به سمعک بعنوان یک راه حل می نگرند و تصمیم می گیرند از صدای زندگی لذت ببرند. قطعاً برای افراد با دیدگاه اول سمعک های بسیار ظریف و پنهان توصیه می شود و برای افراد با دیگاه دوم سمعک های با امکانات بیشتر ولی راحت توصیه می گردد و در این انتخاب روی سایز و اندازه کوچک خیلی تأکید نمی شود.

 سمعک مناسب

به هر حال پس از بررسی هر سه مورد فوق بایستی بهترین سمعک با قیمت مناسب فرد به وی پیشنهاد شود. سمعک ها چیزی شبیه به گوشی موبایل هستند با فن آوری های بسیار متنوع و انواع گوناگون در سایز و رنگ های متنوع. تنها تفاوت آن با گوشی موبایل در این است که اولاً از تکنولوژی بالاتری برخوردارند و همچنین حتماً باید توسط متخصص شنوایی شناس تجویز شود. لذا محدوده قیمت سمعک ها نیز براساس این تنوع بسیار گسترده است.
قیمت سمعک های ساخت کمپانی زیمنس که با نام های تجاری مختلف مانند AM، REXTON، SIEMENS و … تولید و عرضه می شوند تقریباً از ۸۰۰/۰۰۰ تومان شروع می شود و بسته به عوامل فوق الذکر و فناوری بکار گرفته شده در سمعک تغییر می کند.

 
 

مشخصات سمعک خوب:

نکاتی کار آمد درانتخاب سمعک خوب:
سمعک وسیله الکترونیکی بسیار پیشرفته ای است که مستقیما در پیشبرد ارتباط کاربران (استفاده کنندگان ) با اطرافیان )خانواده, همکاران, دوستان( و در عین حال محیط اطراف تاثیرگذار است. سمعک ها از نظر شکل ظاهری و مهمتر از آن از نظر مدارات داخلی تفاوت های گوناگونی دارند. بنابراین انتخاب یک سمعک خوب و مناسب به عوامل متعددی بستگی دارد  از جمله این عوامل می توان به مشاوره با یک شنوایی شناس مجرب اشاره کرد. به راستی سمعک خوب چه سمعکی است؟ و به هنگام خرید سمعک چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟


 سمعک مناسب


شرکت تولید کننده و سازنده سمعک یکی از مواردی است که به هنگام تهیه سمعک خوب باید به آن توجه کرد. از آنجایی که سمعک دستگاه الکترونیکی ظریفی است و کیفیت قطعات و گردآوری آن ها در کیفیت صدای سمعک مستقیما تاثیرگذار است پیشنهاد ما این است که سمعکی که توسط یک شرکت خوشنام, با سابقه ای درخشان در حال فعالیت است  را انتخاب کنید تا از کیفیت محصول خود اطمینان خاطر داشته باشید. سمعک خوب سمعکی است که به کاربران اطمینان راحتی و آسایش  را در محیط های شنوایی گوناگون هدیه می دهد.


فناوری:
آیا شما بعنوان کاربران سمعک و یا کسانی که با افراد کم شنوا در ارتباط هستید از قابلیت های سمعک های پیشرفته اطلاع دارید؟ همانطور که می دانید فناوری در دنیای امروز نقش مهمی را به عهده دارد. حال آنکه در دنیای شنوایی شناسی نیز فناوری دست به کار شده و علاوه بر افزایش کیفیت شنوایی در اندازه کوچک سمعک نیز موثر است. امروزه با با فناوری های به کار گرفته شده در نسل جدید سمعک ها افت شنوایی دیگر بعنوان مشکل قلمداد نمی شود. چرا که سمعک های جدید تنها به پیشبرد سطح شنوایی کمک نمی کنند بلکه احساس رضایتمندی از زندگی  را نیز به همراه دارند. از آنجا که فناوری روز به روز در حال پیشرفت است پیشنهاد می کنیم به هنگام انتخاب سمعک خوب سمعکی با فناوری روز انتخاب کنید. برای این منظور از فناوری های به کار گرفته شده آگاهی یابید ضمن اینکه از متخصصین شنوایی خود کمک بگیرید.( لینک فناوری و نوآوری )
 

طراحی سمعک  :
امروزه سمعک هایی در طرح ها و رنگ های مختلف برای روحیات متفاوت طراحی شده است. بنابراین لازم است در انتخاب سمعک مناسب برای خود بیشتر دقت کنید چرا که پیش از هر چیز باید روحیات خود  را در نظر بگیرید و بسته به آن سمعک مورد نظر خود را انتخاب کنید به عنوان مثال اگر از ماجراجویی لذت می برید و بیشتر وقت خود را در طبیعت می گذرانید ما به شما سمعک (Motion) را پیشنهاد می کنیم و در صورتی که  پنهان بودن سمعک برای شما اولویت است سمعک خوب برای شما سمعک Pure است.  ( لینکPure )
بدین ترتیب هر سمعکی برای شخصیت و روحیه ای خاص طراحی شده پیش از انتخاب سمعک از انواع مدل ها و طرح های آن آگاهی یابید.           ( لینک محصولات )

 

انتخاب کلینیک شنوایی و اودیولوژیست معتبر:
امروزه با توجه به تعدد پزشکان و شنوایی شناسان مراجعه به بهترین و قابل اعتماد ترین کلینیک به افزایش کیفیت شنیدن منجر خواهد شد. مهم است بدانید که انتخاب و تجویز سمعک  فقط و فقط به عهده اودیولوژیست می باشد بنابراین بهتر است برای تهیه و تنظیم سمعک به نزدیکترین و مطمئن ترین کلینیک شنوایی شناسی به محل زندگی خود مراجعه نمایید و  از مشاوره های لازم برای انتخاب سمعک خوب برخوردار شوید. ( لینک نمایندگی ها )

دوره گارانتی و خدمات پس از فروش:
از آنجاییکه سمعک دستگاه الکترونیکی ظریفی است مهم است از گارانتی و خدمات پس از فروش آن قبل از خرید اطمینان حاصل فرمایید. (لینک گارانتی و خدمات پس از فروش)

در نهایت اینکه هدف از خرید و استفاده از سمعک دستیابی به احساس آرامش و امنیت ضمن برقراری ارتباط است. برای برخورداری از این احساس به نکات فوق در تهیه یک سمعک خوب و مناسب دقت فرمایید تا از صدای زندگی لذت ببرید.