بسیاری از مردم جهان دچار میزانی از افت شنوایی هستند و افت شنوایی به انواع مختلفی وجود دارد. به مرور زمان افت شنوایی ممکن است بر گفتار و نوع ارتباط شما با دیگران تاثیر منفی بگذارد. بنابراین با عدم درمان افت شنوایی ممکن استرفته رفته آسیب فیزیکی به آسیب روانی منجر شود. به همین دلیل است که یافتن سریع راه کار شنوایی مساله ای بسیار با اهمیت است.
اگر دچار افت شنوایی هستید اصلا نگران نباشید شما تنها کسی نیستید که با این معظل مواجهیدشما یکی از ۵۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان هستید. در اکثر کشورها از هر ۶ نفر یکی دچار میزانی از آسیب شنوایی است. اما لازم است بدانید که انتخاب سمعک مناسب ارتباطات تقریبا ۹۰% افراد کم شنوا را بهبود بخشیده است. این بدان معناست که نیازی به نگرانی نیست برای شما هم راه کاری مناسب وجود دارد.

نشانه های افت شنوایی

انواع مختلفی از افت شنوایی در درجه های مختلف وجود دارد و به دلایل متفاوتی ایجاد می شوند . اما نشانه های (علایم ) بروز افت شنوایی اساسا یکسان می باشد.
در صورتی که به هر یک از سوالات زیر پاسخ مثبت دهید، احتمال اینکه شما به میزانی از افت شنوایی دچار باشید وجود دارد. در اینصورت ما به شما پیشنهاد می کنیم که نزد متخصص شنوایی رفته و آزمایش شنوایی انجام دهید.
– آیا اطرافیان شما به کررات به شما گوشزد کرده اند که تلویزیون و رادیو را با صدای بلند می شنوید؟
– آیا به دلیل نشنیدن زنگ در یا تلفن قراری را از دست داده اید؟
– آیا به هنگام گفتگو در محیط های پر سر و صدا مشکل دارید؟
– آیا گفتگوی اطرافیان را به صورت ناواضح و مانند زمزمه می شنوید؟
– آیا اطرافیان به شما گوشزد کرده اند که با صدای بلند حرف می زنید؟
– آیا از اطرافیان خود می خواهید تا گفتارشان را تکرار کنند؟
– آیا دوستان و اعضای خانواده به شما گفته اند که مشکل شنوایی دارید؟
– آیا به هنگام گوش کردن به رادیو به وضوح گفتار گوینده را نمی شنوید؟

پیشگیری از افت شنوایی:

افت شنوایی نوفه زاد (افت شنوایی ناشی از نوفه گیری شدید و مستمر) یکی از علل شایع افت شنوایی است. اما علیرغم افت شنوایی که با افزایش سن ایجاد می شود(پیرگوشی)، این نوع افت شنوایی براحتی قابل پیشگیری است. صدای بلندتر از ۱۳۰ دسی بل به سرعت  به سلول های مویی حلزون گوش به طور جبران ناپذیری آسیب می رسانند. حتی صدای شلیک گلوکه در حین شکار ممکن است به افت شنوایی دایم منجر می شود. برای این دست از موارد سمعک زیمنس و محافظ گوش SecureEar بسیار مناسب است. شنیدن صدای ۸۰ تا ۹۰ دسی بل هم برای طولانی مدت ممکن است افت شنوایی دایم را منجر شود. اگر در محل کار خود در معرض صداهای بسیار بلند هستیدبه شما توصیه می شود تا از محافظ گوش استفاده کنید.

صدا در واحد دسی بل:

نمونه های زیر، نگاهی کلی به میزان بلندی صداهایی است که هر روز آنها را می شنوییم . این صداها در خصوص میزان افت شنوایی چیزی را بازگو نمی کنند.

 

 

 

دلایل افت شنوایی:

عوامل بسیاری می تواند باعث افت شنوایی بر کاهش شنوایی تاثیرگذار باشد. این عوامل شامل:

– قرار گیری برای طولانی مدت در معرض سر و صدا

– وراثت -بیماری

– واکنش به انواع داروها

– صدمات

– جرم گوش

– افزایش سن

افت شنوایی نوفه زاد:

آسیب شنوایی می تواند در سطح صدای مداوم ۸۵ دسی بل آغاز شود. اگر شما در کنسرت باشید و یا از طریق mp3 player با صدای بلند به موزیک گوش می دهید بعد از آن احساس می کنید که به خوبی نمی شنویید. این بدان علت است که سلول های مویی گوش شما به طور موقت آسیب دیده اند و پس از دوره ی کوتاهی بهبود خواهند یافت این آسیب آستانه تغییر موقت TTS نام دارد.

با این حال اگر بارها و بارها به مدت طولانی در معرض صدای بسیار بلند قرار گیرید سلول های مویی آسیب جدی و برگشت ناپذیری خواهند دید به این نوع آسیب آستانه تغییر دایم گویند PTS.

شنیدن موزیک با صدای بلند در کنسرت، دیسکو و یا از طریق گوشی های هدفون می تواند بسیار خطرناک باشد. بعنوان مثال شدت صدا از طریق هدفون می تواند براحتی به ۱۱۰ -۱۲۰ دسی بل برسد. صداهای انفجاری مانند صدای بلند ترقه هم می تواند منجر به افت شنوایی نوفه زاد شود.

افرادی که در محیط های با صداهای بلند مشغول کار هستند نیز در معرض خطرند. کارگران ساختمانی، کارگران کارخانه ها، کارگران فرودگاه و نوازندگان لازم است تا از محافظ شنوایی در حین کار استفاده کنند.

تاثیر دیگری از سر و صدا وزوز گوش نام دارد. این زمانی است که یک یا هر دو گوش صداهایی را می شنوند که هیچ منبع خارجی ندارد . به عبارت دیگر صداهایی که شنیده می شوند در واقع وجود ندارند و معمولا با نام زنگ زدن در گوش از آنها یاد می شود. اما در شکل های مختلف و با میزان بلندی متفاوت رخ می دهند.

چه کاری می توانید انجام دهید؟

تنها راه منطقی پیشگیری است. بنابراین بهتر است تا از محافظ گوش استفاده کنید. انواع و اقسام گوناگونی از گوش پوش و گوش گیر با سیستم های فیلتر گوناگون وجود دارد تا می توان بر روی گوش قرار داد و از آسیب دیدگی نوفه زاد جلوگیری کرد.

 

 

 

 

 

 

آزمایش شنوایی:

 

براساس مطالعات انجام شده ۱۶ در صد از بزرگسالان اروپایی – بیش از ۷۱ میلیون نفر- از افت شنوایی بالای ۲۵ دسی بل رنج می برند. سطحی که سازمان بهداشت جهانی از آن با نام افت شنوایی یاد کرده است . آیا شما هم یکی از این افراد هستید؟

در اکثر موارد، افت شنوایی با سرعت کمی پیشرفت می کند بنابراین یافتن علایم آن از ابتدا دشوار است. بهمین دلیل مهم است که آزمایش های شنوایی را به طور منظم انجام دهید. این آزمایشات می توانند توسط یک متخصص گوش و حلق و بینی و یا یک شنوایی شناس صورت گیرند در این صورت میزان شنوایی شما مشخص می شود.

دو راه برای تعیین سطح شنوایی وجود دارد:

تست شنوایی سابجکتیو که مشارکت فعال شما را در اندازه گیری نیاز دارد.

 

 

تست شنوایی ابجکتیو که در این تست نیازی به مشارکت فردی نیست. این نوع تست برای کودکان نوپا و نوزادان مناسب اس